داربست فلزی چیست ؟

داربست به معنی لغویی به بستن عمودی و افقی هرچیزی گفته میشود که یک بافت یک پارچه و مقاومی را تشکیل بدهد.

از نام داربست در علم پزشکی نیست استفاده میشود و این واژه تاکیدا به منظور داربست فلزی یا داربست چوبی نیست، اما در عامیانه داربست یادآور داربست فلزی در ذهن مردم است.

داربست یک سازه موقتی است که در موارد متعددی مثل دسترسی پیدا کردن به ارتفاعات به منظور مقاصد مختلف استفاده میشود یا در حوزه تبلیغات و برندینگ محیطی یکی از ابزار های مهم در اجراء محسوب میشود.

شما میتوانید برای استعلام قیمت، مشاوره رایگان، انتخاب بهینه ترین نوع داربست و سوالات خود با شماره های ما در سایت تماس بگیرید.


داربست

اتحادیه داربست فلزی تهران

آدرس اتحادیه داربست فلزی تهران به شرح زیر میباشد:

 • تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان برادران قائدی، کوچه هدایت، پلاک 167

راه های ارتباطی اتحادیه داربست فلزی تهران:

فاکتور رسمی شرکت لارآ داربست
اتحادیه داربست فلزی تهران

انواع داربست

انواع داربست متعدد است که یکی از ویژگی ها داربست همین شکل پذیری بالا میباشد، در ادامه به شکل جامع و کامل سعی میکنیم انواع داربست را به شکل مختصر و مفید ارائه بدهیم:

 1. داربست نما :

این نوع داربست رایج ترین نوع داربست است که در سراسر ایران خاصه تهران و کرج مورد استفاده قرار میگیرد، نکته قابل عرض این نوع داربست استفاده از قالب 1 متری است که عرض (ضخامت) داربست را نشان میدهد.

 1. داربست چهارپایه ثابت :

داربست چهارپایه ثابت یک راه دسترسی پذیری به ارتفاع برای کار کردن در یک منطقه محدود در پروژه است.

 1. داربست چهارپایه متحرک :

داربست چهارپایه برای پروژه هایی که دارای زمین و بستر صاف و صیقل هستند مناسب است این نوع داربست به دلیل تغییرات در مکان و جا به جایی یکی از ویژه ترین نوع داربست فلزی است که قابلیت حرکت پذیری دارد.

 1. داربست بنر :

داربست قاب بنر برای نصب بنر های تبلیغاتی و فراخان های دولتی و تبریک، تسلیت های شخصی در سطح شهر نصب میشود و حتما دیده اید؛ برای نصب داربست بنر توجه داشته باشید نیاز به مجوز شهرداری منطقه است.

 1. داربست طاق نصرت :

داربست طاق نصرت یک داربست تشریفاتی تبلیغاتی محسوب میشود که در ماه ها عزاداری محرم و فاطمیه برای مراسمات مذهبی کاربرد دارد، این نوع داربست برای ورودی مناطق بزرگ شهری و شرکت ها کاربرد دعوت کنندگی دارد.

 1. داربست کفراژ :

به داربستی که از قالب 1 متری استفاده نشود و فاصله پایه ها با طول 3 متر نصب شود داربست کفراژ گفته میشود، برای سوله سازی موقتی بهترین نوع درابست فلزی است.

 1. داربست کفراژ مسقف :

داربست مسقف کفراژی یکی از راه های سرپوشیده کردن محیط به کمک داربست است.

 1. داربست زیربتن (زیرپودری) :

داربست زیربتن همان طور که از نامش مشخص است نوعی از داربست است که برای ریختن بتن سقف استفاده میشود این نوع داربست برای ارائه بهتر به جک و قالب های بتن ریزی نیاز دارد.

 1. داربست پایه هوایی (معلق) :

این نوع داربست یک تکنیک داربست بندی نیز محسوب میشود؛ برای مکان های تردد پذیر که پایه های عمودی داربست مزاحم تردد عابران و ماشین هاست مورد استفاده قرار میگیرد.

 1. داربست چاله آسانسور :

برای نصب داربست در آسانسور همان داربست کفراژی در اصل نصب میشود اما چون درابست آسانسور همیشه به یک شکل نصب میشود به داربست چاله آسانسور هم معروف شده است.

 1. داربست نخاله گیر :

داربست نخاله گیر یا داربست محافظ به کمک توری و برزنت، عایقی برای جلوگیری از ریزش مصالح ساختمانی به قسمت بیرونی پروژه است.

 1. داربست استیج :

داربست استیج، داربست سِن از آن دسته از داربست هایی است که برای هدفی جز ساختمان سازی اجراء و نصب میشود، این نوع داربست معمولا در سطح پارک ها، نمایشگاه ها به منظور ارتفاع دادن به سطح زمین در یک بخش مشخص نصب میشود.

 1. داربست جان پناه :

داربست جان پناه شبیه تیغه در اطراف داربست اصلی نضب میشود و کاربرد آن ئر امنیت بیشتر سازه داربست است تا شخص از روی آن به سمت پایین نیفتد.

 1. داربست پله :

داربست پله در پروژه های گود برداری نصب میشود و مسیر دسترسی پذیری به کف گودبرداری را فراهم میکند.


09104090771

تاریخچه داربست

داربست در گذشته با الوار های چوبی نصب و اجراء میشده است این نوع داربست به دلیل جنس چوبی که داشت دارای ایرادهای فنی و  ایمنی متعددی بود.

برخی از مشکلات داربست چوبی:

 • تخلل بافت چوب ازدرون و عدم استحکام کافی
 • استفاده از چوب درخت های مخصوص و همه گیر نبودن این نوع درخت
 • کلاف غیر اصولی چوب ها به وسیله میخ و طناب
 • عدم ارتفاع پذیری نامحدود
 • مقاوم نبودن در برابر حوادث طبیعی مثل طوفان و باد
 • توان کم سازه داربست چوبی برای تحمل بار و وزن

اما امروزه با وجود مفهوم صنعت و ایجاد کارخانه های ذوب آهن، داربست فلزی با رفع نواقص خود در نوع چوبی یکی از بهرتین سازه های موقتی برای دسترسی پذیری به کد های ارتفاعی مورد نیاز در یک پروژه است.

داربست فلزی در ایران و خاصه تهران و کرج جایگاه مهمی در توسعه ی شهری دارد، کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان و ذوب آهن اصفهان از بزرگ ترین تولید کنندگان داربست فلزی هستند و وب سایت آهن آنلاین یکی از بزرگ ترین مراکز فروش مستقیم لوله داربست از کارخانه به مشتری میباشد.


داربست

کاربرد های داربست

داربست در دو حوزه به شکل مستقیم تاثیر گذار است که هر کدام از این حوزه های در گرایش های مختلفی برای اجراء نیازمند نصب داربست هستند.

داربست ساختمانی :

داربست ساختمانی برای کمک به ساخت و ساز و تعمیرات ساختمان کاربرد مهمی دارد، این نوع سازه که با اختلاف شایانی نسبت به دیگر سازه هایی که دسترسی به ارتفاع میدهند فعالیت میکند.

داربست ساختمانی از شروع گودبرداری تا پایان بخش آخر ساختمان سازی یعنی نما مورد نیاز است، دیوارچینی، سیمان کاری، نقاشی ساختمان، نصب پنجره، غیره از مواردی است که به داربست فلزی نیاز است

داربست تبلیغاتی :

در تبلیغات چه در نصب و اجراء آن و چه به عنوان سازه نگه دارنده ی تبلیغات از داربست فلزی استفاده میشود، بیلبورد ها، بنر ها و طاق نصرت های در سطح شهر تماما با کمک داربست فلزی نصب و اجراء شده اند.


لارآ داربست

مزایای داربست فلزی

در ادامه چند مورد از مزایای نصب داربست فلزی را با هم میخوانیم:

 • مقاومت ایستایی بالای سازه داربست
 • استحکام در برابر فشار و حوادث طبیعی
 • نصب و جمع آوری سریع سازه داربست
 • قابلیت بیمه شدن سازه داربست
 • ایمنی بالا و مطمئن
 • تحمل وزن زیاد در ارتفاع 

نصب داربست مشهد 09104090771

اجراء تشکیل دهنده داربست فلزی

 1. لوله داربست :

لوله های داربست به شکل استاندارد با طول 6 متر تولید و عرضه میشود، اما لوله های مورد استفاده شرکت های داربستی 1 متر، 2 متر، 3 متر، 4 متر، 5 متر، و 6 متر است که با دستگاه پروفیل بر به اندازه های دلخواه بریده میشوند، به عنوان مثال لوله های زیر 1 متر که بر اسسا سانتی متر بریده میشوند برای مهار داربست یا داربست زیربتن کاربرد دارند.

 1. بست داربست :

بست های داربست با چهار پیچ و دو قالب موازی هم محل اتصال و کلاف شدن لوله های عمودی با افقی است.

 1. اتصال داربست :

اتصال داربست یک مفصل برای بلند تر کردن لوله های داربست است که نقش به سزایی در داربست کفراژ دارد.

 1. آچار داربست :

آچار داربست آچار رینگی 21  و 23 است که برند آتا بهترین تولید کننده آچار داربستی محسوب میشود.

 1. کفش داربست :

کفش داربستی همان کفش کار است که با یک لایه آهن در قسمت جلویی آن از انگشت های پا محافظت میکند؛ این نوع کفش به خوبی از پا داربست بندان محافظت میکند.

 1. کلاه ایمنی :

کلاه ایمنی برای پیش گیری از حوادث ناگوار جانی نقش به سزایی دارد و عدم توجه به کلاه ایمنی میتواند خطرات جانی جبران ناپذیری را همراه داشته باشد.

 1. کمربند ایمنی داربست :

در داربست استفاده از کمربند میتواند جان شما را تضمین کند این نوع کمربند با اتصال به دور کمر شخص و لوله های داربست افقی از افتادن به پایین جلوگیری میکند.

 1. دستکش داربست :

دستکش داربست از جنس چرم مخصوص است که از سر خوردن لوله های داربستی و گیرایی بیشتر دست به لوله کمک میکند.


09104090771

اصطلاحات داربست فلزی

مهاری :

به لوله های داربستی که به شکل مورب برای فشار به سازه داربست به منظور جلوگیری از مایل شدن داربست به سمتی نصب میشود لوله مهاری گفته میشود.

قفل کردن پا :

برای راه رفتن به روی داربست به اصطلاح باید به شکل T پاهای خود را به سازه داربست قفل کرد. 

اسکافیلد :

اسکافیلد یک نوع درابست است که در اروپا نصب میشود و در ایران نیز به داربست فلزی اسکافیلد گفته میشود.

 

تماس بگیرید!